RSRA Zdrowe Życie

Wolontariat

Historia multimedialna

Z życia klubu

Galeria w linkach

Telewizja reportaże o nas

Nasze filmiki

Konkursy plastyczne

Turnieje piłkarskie

Kącik poezji

NGO

Dzień Trzeźwości

Dni bez alkoholu

Statystyki

Program

Kalendarz

Po Wt śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Slajdzik

Ranking

KSIĘGA GOŚCI

Ruda Śląska

Linki Ruda Śląska

Alkoholizm

Test

Ważne adresy

Abstynencja

Warto posłuchać

Grupa Al-Anon

Narkomania

Przemoc

Bezdomni

Ważne telefony

Informator RZSA

Pomożemy CiKampania PARPA

IPZ

Rekomendacje

Ustawy

Wymiana linków

Przydatne linki

UM Ruda Śląska

Pogoda

Partnerzy medialni

Kalendarz

ROPS

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05/09/2013 19:09
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany na portalu społecznościowym: FACEBOOK możesz oglądać nasze fotki w dziale / Facebook profil/ Galeria w linkach oraz Facebook strona

Teledyski

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Tu jesteśmy

Powitanie

RUDA ŚLĄSKA / WITAMY NA STRONIE RUDZKIEGO STOWARZYSZENIA RODZIN ABSTYNENCKICH "ZDROWE ŻYCIE" / 41-700 Ruda Śląska / ul. Ballestremów 16 / Tu znajdziesz aktualne informacje i adresy placówek, instytucji, stowarzyszeń i grup samopomocowych zajmujących się problemem alkoholizmu, narkomani i innych uzależnień !!! / "Zdrowe życie to trzeźwe życie", "Abstynencja jest darem miłości"

Narkomania


 
GDZIE SZUKAĆ POMOCY


BYTOM – BOBREK

Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień Fundacji Dom Nadziei:
wtorki i piątki w godz. 16.00–18.00,
tel. 032/793–66–47.


Katolicki Ośrodek Dom Nadziei:
tel. 032 286–06–23, 602–699–165, 606–909–869.


Punkt Konsultacyjny tel. 0 32 387-55-55
Dyżur: poniedziałek, środa, czwartek w godz. !6.00 – 18.00


Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień bytomskiej Fundacji Dom Nadziei. Fundacja pomaga młodzieży i dzieciom uzależnionym od środków psychoaktywnych, a także ich rodzinom. Ponadto realizuje programy z zakresu profilaktyki uzależnień. Siedzibę ma przy ul. Konstytucji 9 w Karbiu. Poradnia mieści się w śródmieściu, w budynku parafialnym kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. ks. Koziołka 3.

- Po pomoc do poradni może przyjść każdy. Niezależnie od wieku i płci. Może przyjść osoba, która brała lub bierze narkotyki, pije alkohol lub nie potrafi sobie poradzić z innymi uzależnieniami. Może przyjść rodzic, który martwi się o swoje dziecko, podejrzewa, że dziecko bierze narkotyki, chce się dowiedzieć, jak rozpoznać, czy dziecko bierze, chce się dowiedzieć, w jaki sposób dziecko zmotywować do podjęcia terapii. Rodzic, który jest zaniepokojony zachowaniem dziecka.

Specjaliści pomogą każdemu, kto potrzebuje kompetentnych informacji, by pomóc drugiemu człowiekowi. W poradni czekają psycholodzy, pracownicy socjalni, prawnicy, pedagodzy. Przyjmują we wtorki i piątki w godz. 16.00-18.00.

Poradnia prowadzi konsultacje dla osób zażywających narkotyki, alkohol, rodziców, pedagogów, lekarzy, kuratorów, dla osób uzależnionych od środków nietoksycznych, na przykład od internetu, hazardu. Prowadzi też terapię małżeńską i rodzinną, a także terapię indywidualną oraz indywidualną terapię motywacyjną. - Młode osoby z reguły nie chcą się zmieniać, leczyć. Ważna jest, zatem praca nad motywacją, nad określeniem tego, czego taka osoba chce. Ponadto poradnia kieruje do innych ośrodków, w których dana osoba może uzyskać pomoc. Prowadzi także konsultacje wstępne przed przyjęciem do Katolickiego Ośrodka Dom Nadziei w Bytomiu. Ale przede wszystkim poradnia pomaga.

ZABRZE

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Profilaktyki i Leczenia Uzależnień
Dzienny Oddział Terapii od Środków Psychoaktywnych

Zabrze ul. Park Hutniczy 6
Telefony (032) 278-11-99, (032) 271-84-42


GRUPY AN

Katowice ul. Mikołowska 37
Środa godz. 20.00


Katowice ul. Warszawska 18
Poniedziałek


Gliwice ul. Plac Inwalidów 14
Piątek godz. 18.00


STOWARZYSZENIE PROMOCJI ZDROWIA I TRZEŹWEGO STYLU ŻYCIA "SZANSA" – PŁAWNIOWICE

Wizytówka organizacji (prowadzone działania)

1. NZOZ Zakład Lecznictwa Odwykowego "Szansa" - ośrodek leczenia uzależnionych od środków psychoaktywnych (z wyjątkiem alkoholu), wiek pacjentów 18 - 35 lat (cała Polska).
2. Program postrehabilitacyjny dla byłych pacjentów (readaptacja społeczna, pomoc psychologiczna w kontynuowaniu nauki, wynajęcie mieszkań).
3. "Pracownia profilaktyki" - program profilaktyki dla rodziców i młodzieży.

Strona WWW (kliknij w link)


Gdy detoks nie działa

Tylko kilka placówek w Polsce leczy narkomanów metodą substytucyjną, polegającą na podawaniu uzależnionym substancji na bazie narkotyku.

Szpital psychiatryczny w Świeciu specjalizuje się w tym od niedawna, ale z powodzeniem. Wspiera ich w tym urząd marszałkowski. Koszty uzależnienia ponoszą nie tylko narkomani. Także środowiska, w których żyją; innymi słowy - społeczeństwo. To jedna z przyczyn, dla których opracowuje się coraz to nowsze metody leczenia uzależnień. Jedną z nich są programy substytucyjne, dotyczące narkomanów zażywających opiaty, np. heroinę.

Jeden z dziesięciu

Leczenie substytucyjne polega na zastąpieniu narkotyku inną substancją o podobnym działaniu. Najczęściej stosowaną w Polsce jest metadon, pochodna morfiny. Od kilku lat Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu prowadzi (jeden z dziesięciu realizowanych w kraju) program substytucyjny na bazie metadonu.

Musi spełnić wymagania

Poddaje się mu u nas ok. 20 uzależnionych. - Każdy musi spełnić szereg wymagań medycznych i psychologicznych - podkreśla Dominika Skrok-Wolska, dyrektor do spraw medycznych szpitala psychiatrycznego w Świeciu. - Jednym z nich jest podejmowanie prób leczenia metodami konwencjonalnymi, które okazały się nieskuteczne. Mamy na miejscu oddział detoksykacyjny. Dzięki temu możemy wyłapać osoby spełniające podstawowe kryteria. Określiło je Ministerstwo Zdrowia. Poza przejęciem przez detoks, ubiegający się o leczenie musi być pełnoletni i zmagać się z uzależnieniem minimum trzy lata.

Żeby byli samodzielni

Leczenie substytucyjne jest długoterminowe, trwa co najmniej trzy miesiące. Jego istotnym elementem jest pomoc psychologiczna i socjalna. Udział w niej chce mieć Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski, dlatego przekazał szpitalowi w Świeciu 10 tysięcy złotych na programy wspierające leczenie substytucyjne w aspekcie osobistym, rodzinnym i społecznym. - Dzięki temu ułatwimy pacjentom kontakty społeczne, także z rodzinami - wyjaśnia Dominika Skrok-Wolska. - Pieniądze wydamy na bilety pociągowe czy autobusowe, na telefony, edukację... Chodzi o to, żeby przywrócić narkomanów do samodzielnego życia w społeczeństwie, co jest zasadniczym celem tego leczenia. Kuracja metadonowa budzi emocje. Z jednej strony postrzegana jest jako krok w stronę legalizacji narkotyków; z drugiej porównuje się ją do leczenia diabetyków insuliną, bo - w obu przypadkach - chorzy nie mogą obyć się bez leku. Najważniejsze, że leczenie substytucyjne odnosi sukces w Polsce i na świecie.

Metadon

Działa podobnie jak morfina, w tym przeciwbólowo. Znalazł stosowanie w lecznictwie, m.in. oraz jako lek drugiego rzutu w uśmierzaniu bólów nowotworowych. Jego toksyczność jest zbliżona do morfiny, jednak powoduje słabszą depresję układu oddechowego i w mniejszym stopniu wywołuje euforię. Wykazuje też umiarkowane działanie przeciwkaszlowe. Powoduje uzależnienie podobne do morfiny, jednak objawy pod odstawieniu metadonu przebiegają wolniej i łagodniej niż w przypadku morfiny. Na tej obserwacji oparty jest program metadonowy leczenia uzależnienia od opiatów.

Źródło:

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080514/INNEMIASTA12/788066832


POLECANE STRONY INTERNETOWE:


Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii

Narkotyki i Ty

Familia

Info

Informator - gdzie szukać pomocy

Przetłumacz stronę


Wygenerowano w sekund: 0.04
19,736,164 Unikalnych wizyt